Jaka jest rola kosmetyczki w zabiegu chirurgicznym?

Lifting twarzy, z ang. Face Lifting, czyli podniesienie owalu twarzy jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej polegający na naciągnięciu oraz wycięciu luźnych fałdów skóry w celu zmniejszenia zmarszczek oraz uniesienia nadmiaru tkanki w obrębie skóry twarzy (policzki, czoło) bez zmian w strukturze skóry. Należy do najczęściej wykonywanych operacji „odmładzających”, których zadaniem jest zniwelowanie oznak starzenia się skóry powiązanych z oddziaływaniem grawitacji na skórę człowieka, co jednak nie oznacza, iż jest zabiegiem prostym w wykonaniu. Jego efekty utrzymują się przez bardzo długi okres czasu i sprawiają, że twarz pacjenta wygląda o 5- 10 lat młodziej niż przed zabiegiem. Operacja liftingu twarzy jest w dużej mierze bardzo skuteczna, jednakże aby zakwalifikować się do jej wykonania trzeba poznać oraz przejść określone procedury zabiegowe.
Przebieg zabiegu jest bardzo skomplikowany i niezwykle trudny do wykonania, w związku z czym uważany jest za jeden z zabiegów niezwykle precyzyjnych. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać wymagane badania, takie jak badanie krzepnięcia, morfologia i grupa krwi oraz EKG. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnej narkozie, co uzależnione jest od preferencji pacjenta oraz potrzeb dotyczących prowadzenia operacji. Plastyka polega na przeprowadzeniu cięć w obrębie małżowin usznych oraz naciągnięciu skóry. W okolicy ślinianek przyusznych wykonuje się skrócenie powięzi policzkowej, w efekcie czego uwydatnione zostają kości policzkowe a zatem i optycznie „odmłodzone”, natomiast aby napiąć skórę szyi i zredukować fałdy występujące poprzecznie naciąga się mięsień szeroki. Nadmiar skóry zostaje skrócony poprzez odcięcie skalpelem, dzięki czemu następuje wygładzenie powierzchni twarzy. Ostatecznie na koniec zabiegu zakłada się tzw. dreny, dzięki którym kontrolowane jest krwawienie z tkanek objętych zabiegiem. Aby zmniejszyć widoczność blizn pooperacyjnych najczęściej ukrywa się cięcia skóry przed małżowiną uszną, na owłosionej skórze skroni oraz potylicy. Zabieg ten wykonywany jest przez lekarza w specjalistycznej klinice chirurgii plastycznej i estetycznej, natomiast pobyt pacjenta w szpitalu przy tego typu zabiegach oscyluje w granicy 24 godzin. W niektórych przypadkach podczas liftingu twarzy wykonuje się także odsysanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, np. z podbródka, plastykę powiek, czy chociażby iniekcje z kwasem botulinowym. Okres rekonwalescencji jest znacząco długi, a mianowicie obejmuje czas przeznaczony na zdjęcie szwów okolicy uszu około 3-4 dnia po wykonaniu operacji, pozostałe natomiast w okresie 7-10 dni po operacji w zależności od pacjenta. Następuje także zmiana opatrunków co 2 dni, oznacza to, iż całkowite wygojenie trwa około jednego miesiąca. Po zabiegu może dojść do obrzęku twarzy, niewielkich wycieków krwi oraz do narastania uczucia napięcia za małżowinami usznymi. Prawidłowy i naturalny wygląd twarzy odzyskuje się po około 3 miesiącach po zabiegu.
Rola kosmetyczki bądź kosmetologa rozpoczyna się przed zabiegiem, a ponownie trwa po okresie usunięcia szwów z obrębu powierzchni zabiegowej. Przede wszystkim zadaniem kosmetyczki bądź kosmetologa w kwestii face liftingu jest ocena stanu skóry klientki, co jest podstawą do dalszych działań. Bazuje ona głównie na rozmowie z klientką, w celu sprecyzowania efektów, jakich oczekuje wobec stanu swojej skóry, ocena trybu życia oraz aktywności fizycznej, szczegółowe wyjaśnienie przebiegu operacji, a następnie diagnostyka skóry pod względem wskazań oraz przeciwwskazań. W przypadku tych drugich kosmetyczka zobowiązana jest do zaproponowania i przeanalizowania opcji skorzystania z innych zabiegów, dających równie wymierne efekty końcowe bez ryzyka komplikacji w przebiegu zabiegu. Liftingu twarzy nie należy wykonywać u pacjentów chorych na hemofilię, cukrzycę, nieuregulowane nadciśnienie, anemię, ropne zapalenie powiek, mających problemy skórne w obrębie miejsca zabiegowego, wykazujących znaczne osłabienie organizmu oraz z podwyższoną temperaturą ciała.
Ocenia się, iż najlepszymi kandydatami do zabiegu są kobiety oraz mężczyźni, których skóra nie utraciła całkowicie elastyczności i struktura kostna jest jeszcze silnie utrzymana. A zatem odpowiedni czas na wykonanie zabiegu to wiek 40-50 lat, jednak nie oznacza to, iż nie może być wykonywany u pacjentów po tym okresie życia. W obecnych czasach gro salonów kosmetycznych współpracuje z lekarzami medycyny estetycznej oraz dermatologami, dlatego też w sytuacji, gdy wyeliminowane zostały przeciwwskazania kosmetyczka ma możliwość skontaktowania klienta ze specjalistą z danej dziedziny, w tym przypadku chirurgii estetycznej. Przygotowanie klienta do zabiegu polega na wykonywaniu szeregu zabiegów mających na celu poprawę elastyczności skóry oraz ukrwienia skóry, np. masaż, zabiegi nawilżające, regenerujące, itd. Oczywiście takie zadanie kosmetyczka spełnia również po wykonanych operacjach. Ważne jest też, by klient został pouczony o zasadach prawidłowego odżywiania, zdrowego trybu życia oraz pielęgnacji ciała w domu oraz gabinecie kosmetycznym, których przestrzeganie zapewni jak najbardziej zadowalające efekty po operacji. Kosmetyczka powinna poinstruować pacjenta, w jaki sposób powinien pielęgnować swoją skórę, aby efekt zabiegu był jak najbardziej zauważalny. A zatem mowa o ograniczeniu aktywności fizycznej na okres 6 tygodni, która może powodować nieprawidłowe gojenie się ran, oraz przede wszystkim o higienie miejsca poddanego zabiegowi ( np. nie myje się głowy w przeciągu 5 dni od wykonania zabiegu, aby skóra właściwie się goiła i nie miała styczności z wilgotnym środowiskiem), niemożności korzystania z sauny oraz całkowitym ograniczeniu opalania się operacji na solarium oraz kąpieli słonecznych przez 6 miesięcy od operacji. Pielęgnacja w gabinecie po tygodniu od zabiegu polega na wykonywaniu delikatnego masażu z przewagą ruchów głaszczących, zabiegi mające na celu ochronę skóry przed promieniowaniem UV A i UV B.
Nie bez powodu zabieg zaliczany jest do chirurgii estetycznej- ma on przecież na celu uzyskanie satysfakcjonujących, w ocenie pacjenta, rezultatów związanych z wyglądem zewnętrznym. Oznacza to, iż nie ma służyć utrzymaniu zdrowia pacjenta, a korygować wady estetyki zgodnie z oczekiwaniami klienta. A zatem celem liftingu twarzy nie jest jedynie usunięcie zmarszczek w obrębie twarzy oraz szyi, odmłodzenie jej oraz poprawa estetyki, ale także powiązane jest bezpośrednio z psychiką pacjenta bądź pacjentki. Wiele z nich czuje się po operacji bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej, a zatem podnosi swoją samoocenę i niweluje obawy przed starzeniem się organizmu człowieka.

2 komentarze:

  1. Zabiegi w profesjonalnych salonach są bardzo ważne dla skóry. Wiele osób, które ma ogromne problemy ze skórą powinny skusić się na różnego rodzaju zabiegi oczyszczające. Fajne są peelingi chemiczne a także mikrodermabrazja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam, warto zainwestować w kilka takich zabiegów w profesjonalnym salonie ;)
    Mam swój ulubiony https://uderm.pl/ i za każdym razem tam wracam:)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią :)