Zastosowanie metody IPL w kosmetyce

Zastosowanie metody IPL w kosmetyce
kontact.pl
Przede wszystkim IPL to nie laser. IPL jest to intensywnie pulsujące światło stosowane w dziedzinie kosmetologii i medycynie estetycznej, posiadające wiele zastosowań, a w tym w leczeniu dermatoz, teleangiektazji, trądziku różowatego oraz usuwaniu nadmiernego owłosienia. Urządzenie emituje promieniowanie w zakresie światła widzialnego i części światła obejmującego podczerwień o długości fali promieniowania w przedziale od 480 do 1200 nm. Jego działanie polega na emitowaniu promieni świetlnych, które różnią się długością i są rozproszone. To oznacza, że ich działanie nie ogranicza się jedynie do powierzchni naskórka, a może docierać także do głębszych warstw skóry, skąd też bierze się wielofunkcyjność tejże metody.
Światło to może mieć działanie biostymulacyjne. A zatem zostaje pochłaniane przez fibroblasty i pobudza je dzięki wewnętrznej energii cieplnej do produkcji kolagenu oraz elastyny, przy udziale czego uzyskany efekt jest podobny do stosowania wypełniaczy. Ta specyficzna metoda oddziaływania na skórę powoduje spłycenie zmarszczek, ujędrnienie skóry, rozmiękczanie blizn, obkurczanie rozszerzonych porów, niszczenie komórek bakteryjnych w przebiegu trądziku itd. Efekt uelastycznienia skóry światłem IPL nosi nazwę fotoodmładzania. Zabiegi z tego zakresu wykonuje się w serii, zazwyczaj 10-12 zabiegów, w tygodniowych odstępach. Efekt zabiegów zależy w dużej mierze od stanu pierwotnego skóry przed serią naświetlań- jeśli skóra jest silnie pomarszczona o znacznie rozszerzonych porach- efekt końcowy jest bardziej widoczny. Utrzymuje się on przez długi czas, szczególnie gdy zabieg jest profilaktycznie powtarzany raz na 1-2 miesiące w celu stałego pobudzania komórek wytwarzających włókna skóry.
Światło IPL intensywnie przenika przez skórę nie uszkadzając jej, a następnie jest absorbowane przez znajdującą się we krwi hemoglobinę (zwężanie teleangiektazji i wenektazji), bądź poprzez gęsto rozłożony barwnik skóry(usuwanie przebarwień). W wyniku działania na melanocyty promieniowania o długości 530-1200 nm melanina ulega równomiernemu rozprowadzeniu, co zmniejsza widoczność przebarwień (piegi, ostuda, plamy soczewicowate) bądź całkowicie je usuwa, niwelując nierównomierne rozłożenie barwnika. Zabieg ten pozwala również na zminimalizowanie przebarwień spowodowanych promieniowaniem słonecznym, jak również sztucznym stosowanym w solariach. W przypadku rozszerzonych naczyń krwionośnych stosuje się światło o długości 585-1200 nm, które zostaje pochłonięte przez oksyhemoglobinę znajdującą się w erytrocytach, jednocześnie w trakcie tego procesu wytwarzane jest ciepło obkurczające naczynia krwionośne w obrębie powierzchni zabiegowej.
IPL jest skuteczną metodą w leczeniu trądzika pospolitego, zwalczaniu blizn potrądzikowych, łojotoku oraz niszczeniu drobnoustrojów patogennych. Do tych ostatnich zaliczamy bakterie beztlenowe Propionibacterium Acnes- odpowiedzialnych za powstawanie trądzika, które zawierają barwniki silnie absorbujące światło, a mianowicie porfiryny. Te z kolei pod wpływem promieniowania świetlnego wydzielają aniony tlenowe niszczące ciało bakterii. Na skutek takiegoż działania zmniejszone zostają stany zapalne i łojotok, dzięki czemu skóra naturalnie się oczyszcza i przybiera zdrowy wygląd zewnętrzny. Najlepszą skuteczność wykazuje działanie minimum 10 naświetlań poprzedzonych kuracją preparatami normalizującymi do cery trądzikowej. Jednak należy pamiętać, iż ilość zabiegów jest indywidualnie dopasowana do problemu skórnego pacjenta. <.p>
Terapia ta jest również bardzo skutecznym sposobem usuwania nadmiernego owłosienia, również w przebiegu wielu chorób związanych z wydzielaniem hormonów (hirsutyzm, hypertrychoza) i stanów zapalnych aparatu włosowo-łojowego ( wrastające włosy). Do zabiegu epilacji stosuje się długość fali 640-1200 nm, która ma możliwość wnikania w głąb skóry nawet do 15 mm, dzięki czemu dociera do mieszka włosowego w którym znajduje się melanina włosa, a następnie trwale uszkadza i osłabia włos pod wpływem wydzielonego ciepła. Prawidłowe przygotowanie do zabiegu polega na wykonaniu w warunkach domowych mechanicznego wygolenia owłosienia w taki sposób, aby w trakcie zabiegu znajdował się w fazie wzrostu zwanej anagenem. Po serii poprawnie wykonanych zabiegów tylko nieliczne włosy mogą odrastać, jednak są znacznie jaśniejsze i cieńsze niż przed zastosowaniem IPL-a.
W stosowaniu jakiejkolwiek formy zabiegów z wykorzystaniem światła należy zapoznać się z ogólnymi zasadami przeciwdziałania nawrotom defektów skóry, które mogą być spowodowane czynnikami fotouczulającymi. Najsilniej fotouczulające substancje pochodzenia naturalnego to ziele dziurawca zwyczajnego oraz ogromna ilość rozmaitych olejków eterycznych i substancji zapachowych stosowanych głównie w wodach perfumowanych i toaletowych, np. piżmo, olejek bergamotkowy, lawendowy, cedrowy i sandałowy. Na światło słoneczne uwrażliwiają także retinoidy, a więc retinol oraz jego pochodne, oraz alfa i beta hydroksykwasy ( w związku z czym zabiegi złuszczania wykonuje się w okresie jesienno-zimowym). Ograniczenie kąpieli słonecznych związane jest także z doustnym stosowaniem środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych oraz antybiotyków.
Stosowanie metody IPL wiąże się ze szczególną ochroną skóry przed promieniowaniem słonecznym UV w celu zapobiegania występowaniu przebarwień, zaczerwienień, fotodermatoz, podrażnień oraz alergii. Należy zwrócić uwagę głównie na substancje fotouczulające i fototoksyczne, które stosowane są w gabinetach kosmetycznych w postaci rozmaitych preparatów, jak również indywidualnie wykorzystywane są w pielęgnacji domowej klientów. Najczęściej spotykane są substancje fototoksyczne występujące pod postacią leków podawanych jelitowo jak i pozajelitowo (iniekcyjnie), środków chemicznych oraz składników roślinnych pod których wpływem energia uszkadza komórki. Zaliczamy do nich wiele substancji pochodzenia roślinnego, w tym ziele dziurawca, które często występuje także w postaci herbatek do picia, grykę, korzeń lubczyka, piołun, pietruszkę, chryzantemę, dziegcie, barwniki, fumo kumaryny, olejki eteryczne- a więc cytrynowy, cynamonowy, jak również olejek kminkowy, bergamotowy, terpenowy. Działanie takie wykazują również leki takie jak tetracykliny, psoraleny, sulfonamidy, gryzeofulwina, tiazydy, furosemid, antykoncepcja hormonalna, leki nasercowe, niesteroidowe środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczme. Powodują one uszkodzenie struktury skóry, a więc włókien skóry właściwej, co warunkowane jest długotrwałą bądź stosunkowo krótką ekspozycją na silne promieniowanie ultrafioletowe połączone z kontaktem z alergenem, natomiast nasilenie reakcji zależy od rodzaju substancji uczulającej oraz czasu ekspozycji na UV. Zmiany mają zazwyczaj charakter rumieniowy, utrzymujący się około tygodnia, mogą pojawiać się także pęcherze pozostawiające trwałe przebarwienia na skórze twarzy oraz ciała. Z kolei odczyn w wyniku reakcji fotoalergicznych pojawia się natychmiastowo (reakcja typu I) bądź w czasie 24-48 godzin od ekspozycji ( odczyn typu IV -komórkowo-immunologiczny) zależnie od ilości substancji fotouczulających w organizmie. Zmiany skórne pojawiają się w miejscu bezpośredniego kontaktu skóry z promieniowaniem UV które zmienia antygenowość a także mogą się rozprzestrzeniać poza obrębem miejsc naświetlanych, np. na twarzy, dłoniach, stopach oraz dekolcie. Klinicznie przyjmują charakter wyprysku. Przykładem substancji fotoalergicznych mogą być kwasy AHA i BHA, kwas Reginowy, środki promieniochronne, środki przeciwbakteryjne stosowane w mydłach, podawany ustnie chlorotiazyd, a także heksachlorofen, kwas paraaminobenzoesowy.
Zastosowanie metody IPL stało się ostatnimi czasu bardzo popularne na świecie, co związane jest to głównie z dużą skutecznością zabiegów oraz szeroką gamą zastosowań i parametrów na jakich można pracować w gabinecie kosmetycznym. Co ważniejsze, dotychczas profesjonalnie i prawidłowo wykonane zabiegi IPL nie przyniosły żadnych skutków ubocznych, co więcej okazały się prawie bezbolesną i z pewnością nieinwazyjną metodą na leczenie wielu dolegliwości i defektów skórnych.


Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są moimi pracami autorskimi, w związku z czym nie zezwalam na ich kopiowanie pod groźbą karalności.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)