Masaż kijami bambusowymi

Aktualnie moją ulubioną metodą masażu ciała jest masaż kijami bambusowymi. Wynika to z faktu, iż może być on wykonywany na wiele sposobów i stale ulepszany przez osobę wykonującą masaż. Na dobrą sprawę- ile specjalistów w tej dziedzinie, tyle sposobów masażu.

Jak wygląda masaż kijami? Otóż do dyspozycji mamy wiele, różnych rozmiarów kijów "cho", które dopasowujemy do pacjenta w zależności od masowanej okolicy ciała, szerokości ciała ;), efektu, jaki chcemy uzyskać. Kije cho mają gładką, wypolerowaną powierzchnię, którą przed wykonaniem zabiegu dezynfekuje się, osusza a następnie natłuszcza preparatem do masażu ciała. Do olejków nośnikowych można także dodać specjalnie skomponowane mieszanki olejków eterycznych o ściśle ukierunkowanym działaniu ( np. geraniowy, pomarańczowy, eukaliptusowy działają na tkankę tłuszczową i likwidują cellulit). Tak przygotowany kijek jest podstawą do wykonania masażu. Zazwyczaj w masażu całościowym ciała wykorzystuje się wiele kijków o zróżnicowanych wielkościach. Przygotowanie klienta- polega na zdjęciu odzieży z obszaru poddanemu zabiegowi oraz ułożeniu klienta w pozycji pozwalającej swobodnie przepływać limfie- a więc kończyny dolne ułożone są wyżej niż pozostała część ciała klienta.

Zabieg ten może mieć na celu zlikwidowanie złogów tkanki tłuszczowej, relaksację klienta i rozluźnienie mięśni, drenaż danej okolicy ciała. Każda z tych metod wymaga użycia przez masażystę innej siły nacisku na tkanki (masaż głęboki, masaż powierzchowny). Podczas zabiegu powstaje także zjawisko piezoelektryczności (wytwarzanie potencjału elektrycznego), dzięki czemu klienci po terapii odczuwają przypływ energii pochodzącej z wnętrza organizmu.

Jak wspomniałam, metod jest wiele i nie sposób je opisać. Podstawowy zabieg masażu rozpoczyna się głaskaniem największymi kijami cho. Ruchem tym rozluźniamy mięśnie, wprowadzamy klienta w stan relaksacji oraz przede wszystkim rozprowadzamy preparat natłuszczający po ciele. Następnie wykonujemy rozcieranie poprzez ruchy okrężne i spiralne, co intensywnie pobudza tkanki, powoduje w nich wzrost ukrwienia. W każdym masażu klasycznym występują ruchy ugniatania oraz oklepywania, jednak tu technika jest absolutnie dowolna. Należy pamiętać aby ruchy wykonywać wyłącznie na mięśniach oraz nie działać na kości, a już szczególnie kręgosłup. Na koniec wykonuje się dodatkowo wytrząsanie oraz wibracje na ciele pacjenta. Co ważne, każdy ruch przeplatamy z ruchami głaszczącymi, zaś cały masaż wykonujemy zgodnie z przebiegiem mięśni, układu limfatycznego oraz krwionośnego. Podstawą dobrego masażu jest wiedza terapeuty z zakresu budowy ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)