Rodzaje cellulitu

CellulitInne nazwy: LIPODYSTROFIA, LIPOSKLEROZA, SYNDROM SKÓRKI POMARAŃCZOWEJ
Cellulit jest to przede wszystkim przewlekły i niezapalny defekt skóry. Polega on na stwardnieniu i nieprawidłowym rozroście tkanki tłuszczowej, co jest połączone z występowaniem obrzękowych,włóknistych i stwardnieniowych zmian tkanki podskórnej.

Czynniki, które predysponują powstanie cellulitu:
a) Genetyczne:
-występuje głównie u kobiet rasy białej
-typ biologiczny
-rozłożenie tkanki tłuszczowej
-predyspozycja do rozwoju niewydolności żylnej
-budowa ciała


b) Hormonalne:
-Główną przyczyną cellulitu jest hiperestrogenizm, czyli przewaga estrogenów nad progesteronem. Estrogen powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. To z kolei jest przyczyną zwiększenia ciśnienia i wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych, w efekcie czego w przestrzeniach międzykomórkowych gromadzi się płyn, który uwidacznia się jako miejscowy obrzęk tkanki podskórnej. Proces ten zaburza mikrokrążenie krwi i prowadzi do niedokrwienia oraz niedotlenienia komórek tłuszczowych. Mikroobrzęki uciskają adipocyty i upośledzają ich metabolizm.
-Wzrost adrenaliny hamuje spalanie tkanki tłuszczowej oraz zatrzymuje wodę w organizmie. Podobnie działa folikulina, której największe ilości w ustroju odnotowuje się w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy.
-Wpływ na cellulit ma również stosowanie HTZ- Hormonalnej Terapii Zastępczej.

c)Środowiskowe:
-nieprawidłowe odżywianie, czyli nadmierne spożywanie tłuszczów i węglowodanów a także soli, która powoduje gromadzenie się wody w organizmie
-brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia, w efekcie czego dochodzi do zwiotczenia mięśni oraz ścięgien, jak również zmniejszenia masy mięśniowej, a także powstania zastojów limfatycznych
-nikotynizm powoduje gromadzenie się w organizmie wolnych rodników oraz zmiany w mikrokrążeniu
-alkoholizm nasila gromadzenie się tkanki tłuszczowej

d)Zaburzenia emocjonalne
-powodują wzrost hormonów nasilających powstawanie tkanki tłuszczowej

e)Choroby współistniejące z cellulitem
-hormonalne
-metaboliczne
-układu krążenia- prawidłowo funkcjonujący układ wpływa na usuwanie toksyn z organizmu. Zaburzenia tej funkcji prowadzą do nieprawidłowości w odprowadzaniu końcowych produktów przemiany materii.
-układu rodnego
-nefrologiczne

f)Czynniki jatrogenne
-antykoncepcja hormonalna
-preparaty przeciwhistaminowe
-preparaty stosowane w chorobach tarczycy

Rodzaje cellulitu

a)wodny-twardy- Zależy bezpośrednio od cyklu miesięcznego, gdyż w ramach przygotowania do ewentualnej ciąży w organizmie kobiety odkłada się rezerwa wody i tłuszczu ( związane jest to z krążeniem krwi oraz limfy). Jeśli proces usuwania nadwyżki tych substancji ulega zakłóceniu to w efekcie powstaje cellulit.
b)lipidowy(tłuszczowy)-miękki- Dotyczy on bezpośrednio nieprawidłowego rozkładu trójglicerydów, które gromadząc się tworzą guzki określane jako „skórka pomarańczowa” oraz uciskają na zakończenia nerwowe ( stąd ból przy ucisku). Do tego typu czynnikami predysponującymi są także:
-gwałtowna strata wagi
-słabe umięśnienie połączone w wiotkością skóry
-zmiana trybu życia z aktywnego na siedzący
-długotrwałe stosowanie środków odwadniających organizm
c)cyrkulacyjny- jest połączeniem dwóch powyższych rodzajów cellulitu, występuje najczęściej.

Podział cellulitu ze względu na zaawansowanie zmian:
1.FAZA OBRZĘKOWA- widoczna tylko przy ucisku skóry, pobruzdowanie niewielkiego stopnia. Na tym etapie wskazane są wszelkie zabiegi w profilaktyce późniejszych zmian.
2.FAZA ZWŁÓKNIENIOWA- zaburzenia w krążeniu krwi oraz limfy, gromadzenie adipocytów oraz rozrost włókien kolagenowych. Widoczne w pozycji stojącej podczas napinania mięśni oraz w pozycji siedzącej ( szczególnie przy bocznym świetle) pod postacią zagłębień w skórze oraz nierówności.
3.FAZA STWARDNIENIOWO-GRUDKOWA ( lub grudkowo-zwyrodnieniowa)- komórki tłuszczowe gromadzą się w grudki o wielkości 1mm i widoczne są w każdej pozycji i oświetleniu. Skóra przybiera biało-siny kolor, jest także chłodna w dotyku( co jest związane z zaburzeniami w ukrwieniu). Na tym etapie zmiany są bolesne, dlatego też zabiegi są koniecznością.
4.FAZA STWARDNIENIOWO-GUZOWA (guzkowo-zwyrodnieniowa)-zmiany pod postacią guzków o wielkości 20-22 mm, dość głębokie i wyraźe pofałdowania skóry, które wykazują bardzo dużą bolesność.

Metody diagnostyki pomocne w rozpoznaniu defektu:
-Badania manualne
-Termograficzne
-Antropometryczne- mierzenie obwodów ciała
-Badania dopplerowskie- kontrast w organizmie

Cellulit może dotyczyć nie tylko ud, ale także pośladków, ramion, brzucha oraz piersi!

W następnej części metody zwalczania cellulitu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)