Jonoforeza / Jontoforeza

W poprzednim artykule omówiłam działanie prądu stałego oraz jego wykorzystanie. W praktyce stosujemy prąd galwaniczny głównie w zabiegu jonoforezy, czyli wprowadzeniu jonów substancji leczniczych przez skórę lub błony śluzowe do tkanek.

Zabieg ten wykonywany jest w oparciu o zjawisko dysocjacji elektrolitycznej, czyli samoistnego rozpadu w r-rze wodnym cząsteczek elektrolitów (patrz: artykuł o galwanizacji) na ujemnie i dodatnio naładowane jony lub cząsteczki. Dlatego też w zabiegach stosujemy tylko i wyłącznie związki, które ulegają temu zjawisku.

Preparaty zawierające związki dysocjujące mają na etykiecie informację o tym, z pod którego bieguna należy wprowadzić ampułkę.

Co wpływa na działanie zabiegu?
-Przede wszystkim rodzaj zastosowanego preparatu. Musi on ulegać dysocjacji i mieć odpowiednie stężenie
-natężenie prądu, czyli odpowiednia dawka
-czas wykonywania zabiegu
-właściwości fizyczne skóry- stopień uwodnienia i ukrwienia skóry.

Kiedy nie wykonujemy zabiegu? (PRZECIWWSKAZANIA)
Przeciwwskazania do zabiegu są ściśle związane z działaniem prądu galwanicznego ( patrz artykuł: Galwanizacja) oraz dodatkowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na stosowany lek. Dlatego też ważnym jest, aby przed zabiegiem, najlepiej 24h przed jonoforezą, wykonać próbę uczuleniową.  

Kiedy wykonujemy zabieg jonoforezy? (WSKAZANIA) 
W zależności od wskazania wykorzystujemy poszczególne preparaty:
-Chlorek wapnia 1,5%- CaCl2- wprowadzamy z pod ANODY(+) - na nerwice naczyniowe, trądzik różowaty, uczulenia, teleangiektazje
-Chlorek sodu 0,9%- NaCl- wprowadzamy z pod ANODY (+)- na skórę po oczyszczaniu, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie
-Wodorowęglan sodu 1%- soda oczyszczona NaHCO3- wprowadzamy z pod ANODY (+)- na skórę tłustą, łojotok, trądzik młodzieńczy, rozszerzone pory, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie
--Siarczan cynku 0,75%- ZnSO4- wprowadzamy z pod ANODY (+)- na trądzik młodzieńczy oraz wilgotne zmiany skórne- tzn. ropnie i nadżerki
-Salicylan sodu 1,5%-   wprowadzamy z pod KATODY (-)- na trądzik pospolity, łojotok, skórę tłustą, przebarwienia, odmrożenia
-Jodek potasu-KJ- wprowadzamy z pod KATODY (-)- zmiękcza tkankę łączną, stosowany na blizny, bliznowce, zrosty skórne, zgrubienia łącznotkankowe
-Hialuronidaza- wprowadzamy z pod ANODY (+)- o działaniu takim jak Jodek potasu (KJ)
-Kwas askorbinowy- wit.C- wprowadzamy z pod KATODY(-) - działanie przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, na trądzik różowaty, teleangiektazje, nerwice naczyniowe, przebarwienia, odmrożenia, trądzik pospolity
-Kofeina- wprowadzamy z pod KATODY (-)- o działaniu lipolitycznym, przeciwobrzękowym, antycellulitowym, miejscowo stymuluje krążenie.
-Borowina- wprowadzamy z pod KATODY (-)- o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, odżywczym.

W praktyce wykorzystuje się nie tylko ampułki, ale także maści (np. w fizjoterapii) oraz inne leki ulegające dysocjacji.

Jak wykonać zabieg jonoforezy? 
 Metodyka zabiegowa jest taka sama jak w przypadku galwanizacji ( patrz: galwanizacja), jednak zasadniczą różnicą jest pokrycie miejsca zabiegowego lekiem ( w przypadku jonoforezy labilnej) bądź zwilżenia pierwszego podkładu lekiem ( w przypadku jonoforezy stabilnej, na podkład lekowy nakładając wilgotny podkład pośredni).

Co zrobić, gdy ampułka zawiera wiele składników, które należy wprowadzać z obydwu biegunów? 
Najlepiej jest zmieniać co 3 minuty biegunowość elektrod, poprzez zmniejszenie natężenia do 0, zmianę bieguna (przycisk o nazwie POLARYZACJA) i ponowne ustawienie odpowiedniego natężenia. 


I to już w zasadzie wszystko na temat wykorzystania prądu galwanicznego w kosmetologii. Jeśli macie pytanie odnośnie zabiegów, śmiało pytajcie w komentarzach poniżej :)

7 komentarzy:

 1. Więcej porad na temat trądziku…

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie o ampulki o nazwie BIOSTYMINA

  Czy nadaja sie one do zabiegu jonoforezy?
  Jesli tak to elektroda czynna wtedy jest z plusa czy minusa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Tak, jak pisałam wcześniej- żeby wprowadzić dany związek przez skórę za pomocą prądu galwanicznego, musi on ulegać dysocjacji elektrolitycznej. Z tego, co się orientuję, biostyminę wprowadza się z pod (+), czyli anody. Biostymina to po prostu wyciąg z aloesu, który jest bardzo często wykorzystywany w kosmetologii (kremy, maski, toniki, itp.) głównie ze względu na łagodzące właściwości, ale także przeciwzapalne i bakteriobójcze. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo za szybka i fachowa odpowiedz
   Moglaby mi Pani jeszcze doradzic jaka substancje uzyc do jonoforezy?
   Mam cere sucha z lekkimi przebarwieniami poslonecznymi, wiek 45+
   Pozdrawiam Aga

   Usuń
  3. Trudno jest doradzić odpowiednią pielęgnację na podstawie jednego zdania ;) Bez odpowiedniej diagnostyki i wywiadu nie jestem w stanie tego zrobić, bo po pierwsze- nie wiem, czy widoczne są u Pani rozszerzone naczynia krwionośne, czy przebarwienia wynikają tylko z ekspozycji na prom.UV, czy nie są także wynikiem działania hormonów (np.ostuda), czy przechodzi Pani menopauzę itd. itd. Zdaję sobie sprawę, iż zależy Pani na konkretnej odpowiedzi, jednak w tej sytuacji moja porada ogranicza się jedynie do udzielenia informacji bez przeprowadzonej diagnostyki (więc powiedziałabym także, iż jest poniekąd bezpodstawna.) Jednak o ile nie ma Pani żadnych z wymienionych w powyższym poście przeciwwskazań i na podstawie Pani komentarza miałabym zaproponować przykładową pielęgnację z wykorzystaniem jonoforezy to zaleciłabym Pani wit.C na przebarwienia (jest ona także antyoksydantem, co oznacza, że wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które mają duży wpływ na starzenie się organizmu). Dodatkowo dla cery dojrzałej poleciłabym ampułkę z minerałami, których działanie nie sposób opisać w jednym komentarzu ;)
   Mimo to, w związku z cerą dojrzałą- szczerze poleciłabym Pani zabieg z wykorzystaniem sonoforezy (ultradźwięki), głównie ze względu na możliwość użycia wieloskładnikowych ampułek o dużym spektrum działania ( celowanych konkretnie w cerę dojrzałą z przebarwieniami), a także większy komfort podczas zabiegu.

   W zakładce KONTAKT znajduje się mój adres e-mail- proszę śmiało napisać do mnie prywatną wiadomość w sprawie porady.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Czy jonoforeza z jodkiem potasu barwi skórę na żółto?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry! Gdzie kupić podgrzewacze do wosku twardego? Będę wdzięczna))

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią :)