Zakażenia bakteryjne skóry

W dzisiejszym poście pojawią się zdjęcia oraz opisy chorób skóry wywołanych zakażeniami bakteryjnymi. Osoby o słabych nerwach uprzedzam, iż poniżej znajdują się zdjęcia o charakterze informacyjnym, jednak dla wielu ludzi niecodzinnym.

W tematyce zakażeń bakteryjnych znajdziecie wiele różnych zmian skórnych, których nie sposób jest wszystkich opisać. Zasadniczo choroby wynikające z zakażeń bakteryjnych dzielimy na 3 grupy pod względem czynnika etiologicznego:
-zakażenia paciorkowcowe
-zakażenia gronkowcowe
-zakażenia mieszaneZakażenia paciorkowcowe

Róża
http://www.chorobycywilizacyjne.pl/wp-content/uploads/2009/11/r%C3%B3%C5%BCa.jpg
Wywołana jest przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, B, C, D lub G. Wyróżniamy kilka odmian tej choroby: rumieniową, krwotoczną, pęcherzową, zgorzelinową. Jest to ostry stan zapalny skóry i tkanek podskórnych, objawiający się obrzękiem oraz rumieniem, a także wysoką gorączką, osłabieniem organizmu oraz dreszczami. Drobnoustroje wnikają poprzez drobne przeczosy i uszkodzenia naskórka, najczęściej umiejscawia się na twarzy i kończynach dolnych. Choroba rozwija się nagle, stosunkowo szybko narasta i wycofuje się w okresie 2-4 tygodni. W wyniku gromadzenia się płynu surowiczego w warstwie brodawkowej może dochodzić do oddzielenia się naskórka i powstania pęcherza. W wyniku powikłań może dochodzić do tworzenia się nadżerek, owrzodzeń, rozszerzenia się zakażenia a nawet zapalenia naczyń i węzłów chłonnych.  Mogą pojawiać się także objawy krwotoczne.Choroba ta często towarzyszy owrzodzeniom pożylakowym podudzi. W wyniku przewlekłego zakażenia może dojść do zapalenia tkanki podskórnej, czyli cellulitisu. Leczenie polega na podaniu antybiotyków, głównie penicylin i cefalosporyn, a także na miejscowych okładach przeciwzapalnych i chłodzących.

Zakażenia gronkowcowe 

Zapalenie mieszków włosowych 


http://img.szafa.pl/forum/0/foto_cache/7a8/872/afb/cf5/2d6/81d/d57/54a/9a1/8f3/6b_485x640.jpg

Choroba ta wywołana jest zakażeniem skóry bakteriami Staphylococcus aureus. Pojawia się w okolicach depilowanych bądź golonych mechanicznie, np. na kończynach dolnych, u mężczyzn natomiast na twarzy i szyi (często przekształca się w czyraka lub figówkę), a także w miejscach, które ulegają częstym otarciom, np. na plecach, karku. Objawia się krostami (pęcherzem wypełnionym treścią ropną) o żywoczerwonej barwie występującymi w okolicy mieszków włosowych. Początkowo zakażenie gronkowcem złocistym obejmuje ujście mieszka włosowego, następnie cały mieszek a ostatecznie także skórę wokół mieszka włosowego. U szczytu zmiany widoczny jest pojedynczy włos. Choroba jest niebolesna, rozwija się w szybkim tempie, jednak nie pozostawia blizn. Leczenie polega na zastosowaniu leków z antybiotykami.

Figówka
http://www.czytelniamedyczna.pl/img/ryciny/pf/2002/03/images/13.jpg
Jest to postać przewlekła ropnego zapalenia mieszków włosowych w obrębie skóry twarzy. Choroba ta występuje głównie u mężczyzn w wyniku zakażenia skóry bakteriami z grupy gronkowców. Objawia się zmianami w postaci krost, grudek, ropnych guzów oraz nacieków w obrębie brody oraz szyi. W wyniku uszkodzenia mieszków włosowych sam włos bardzo łatwo jest usunąć. Gojenie zmian przebiega z bliznowaceniem. Leczenie choroby jest czasochłonne i trudne. Niezwykle ważna jest higiena zakażonego miejsca, stosowanie środków odkażających, stosuje się także antybiotyki miejscowo lub ogólnie. Dodatkowo można stosować szczepionki a także doustnie witaminy z grupy B oraz witaminę C.

Czyrak


http://ec.grisol.com/img/i417.jpg

Jest to ropne zapalenie mieszka włosowego z wytworzeniem czopa martwiczego, wynikające z zakażenia gronkowcem złocistym. Choroba ta występuje najczęściej na twarzy, ale także karku, klatce piersiowej i kończynach. Zmiany rozpoczynają się od powstania rumienia w okolicy mieszka włosowego, następnie powstaje sino-czerwony bolesny guzek, zaś po 4-6 dniach pojawia się się krosta przebita włosem na szczycie guzka. Pod tą właśnie krostą dochodzi do martwicy i rozpadu tkanek. Zmianom towarzyszy bolesność.  Czop krosty można usunąć mechanicznie poprzez wyciśnięcie, jednak często sam odpada. Po oddzieleniu się czopa pozostaje kraterowaty ubytek w postaci niewielkiej blizny. Szczególnie groźne są czyraki w obrębie oczodołu i skroni- mogą powodować rozwinięcie się bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. 

Czyraczność- są to liczne czyraki w różnym okresie rozwoju. Powstawaniu czyraczności sprzyjają choroby takie jak: cukrzyca, choroby związane z układem immunologicznym, choroby nerek, ogólne osłabienie organizmu, a także brak higieny, maceracja naskórka związana z wydzielaniem potu, a także uszkodzenie naskórka. W czyraczności może dochodzić do powiększenia węzłów chłonnych.

Czyrak gromadny jest to skupisko zlewających się ze sobą czyraków. Występuje głównie u osób niedożywionych, z chorobami ogólnymi. Występuje w postaci licznych czopów martwiczych, którym towarzyszy silny ból i często gorączka.

Leczenie czyraków polega na terapii przeciwko chorobom ogólnoustrojowym, podniesieniu ogólnej odporności organizmu. Miejscowo stosuje się okłady ichtiolowe, można także naciąć chirurgicznie zmiany. Ważna jest także antybiotykoterapia.

Ropnie mnogie pach
http://www.pion.pl/imagemanager/images/ropnie%20mnogie%20pach.jpg

Choroba wywołana jest przez gronkowca złocistego, dotyczy gruczołów potowych, a umiejscawia się w okolicy pach, narządów płciowych, odbytu oraz brodawek sutkowych u kobiet. Może towarzyszyć wzrostowi poziomu hormonów męskich (hiperandrogenizm). Objawia się głębokimi zapalnymi guzami, które mają skłonność do rozmiękania oraz tworzenia blizn, czemu towarzyszy duża bolesność.  Choroba ta trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków, wycięciu chirurgicznym zmian, a także miejscowym leczeniu maścią ichtiolową. 

Zakażenia mieszane

Liszajec zakaźny


http://www.gesundheit.de/sites/default/files/images/roche/pics/a17683.004-1_big.jpg

Wywołany przez jednoczesne zakażenie paciorkowcami oraz gronkowcami.Występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym, przenosi się drogą kontaktową. Lokalizuje się najczęściej w okolicy twarzy (kąciki ust, nos) oraz płytek paznokciowych. Ma krótki przebieg. Objawia się wykwitami pierwotnymi w postaci pęcherzy, które wypełnione są treścią surowiczo-ropną. Zmiany te zasychają, tworząc charakterystyczne miodowo-żółte strupy. Leczenie polega na stosowaniu maści z antybiotykami.

Niesztowica
http://library.med.utah.edu/kw/derm/mml/24840041.jpg

Są to wykwity pęcherzowo-ropne bądź też krwawo-ropne, wywołane zakażeniami paciorkowcami oraz gronkowcami. Powstawaniu zmian sprzyja nieprawidłowa higiena osobista, ogólne wyniszczenie organizmu a także niedożywienie. Zmiany obejmują zazwyczaj kończyny dolne, czasem pośladki oraz tułów. Choroba ta trwa kilka tygodni, zaś po pęcherzach pozostają owalne blizny. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków ogólnie bądź miejscowo, a także na chirurgicznym usuwaniu zmian. 

Inne choroby bakteryjne

Różyca

Jest to choroba wywołana włosowcem różycy. Występuje głównie u osób stykających się zawodowe z mięsem świn, ryb oraz drobiu. Do zakażenia dochodzi w wyniku wniknięcia bakterii przez uszkodzoną skórę. Objawia się obrzękiem, rumieniem oraz stanem zapalnym skóry z sinoczerwonym wykwitem na powierzchni grzbietowej jednego lub kilku palców. Zmianom może towarzyszyć świąd, pieczenie oraz ból. Wykwity szerzą się obwodowo, po 2-3 tygodniach ustępują (długość trwania jest niezależna od leczenia). Leczenie polega na stosowaniu penicyliny lub erytromycyny, a także miejscowo okładów z ichtiolu.


Łupież rumieniowy
Boreliozy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)