Starzenie się skóry

Starzenie się ludzkiego organizmu jest procesem polegającym na spowolnieniu procesów regeneracyjnych komórek, zmniejszeniu ich biologicznej aktywności, utracie zdolności adaptacyjnych ustroju oraz obniżeniu odporności i odpowiedzi na stres środowiskowy.

Istnieje wiele teorii wyjaśniających przyczyny starzenia się organizmu ludzkiego, począwszy od starzenia uwarunkowanego zmianami w budowie DNA i będącego efektem zaniku pamięci komórkowej (teoria genowa), poprzez teorię mówiącą o ograniczeniu liczby podziałów komórkowych skutkiem czego jest śmierć komórek (teoria ograniczonej liczby podziałów), jak również hamowanie syntezy białek związane z zaburzeniem ekspresji genów kodujących aminokwasy (teoria zaburzeń białkowych), starzenie się organizmu wynikające ze zmian w budowie błon komórkowych prowadzące do zaburzeń transportu substancji (teoria membranowa), a skończywszy na teorii mówiącej o spadku liczby i aktywności mitochondriów i upośledzeniu właściwości regeneracyjnych komórek (teoria mitochondrialna).

Dużą rolę w starzeniu się organizmu odgrywają także wolne rodniki. Są to atomy lub cząsteczki posiadające na zewnętrznej orbicie pojedynczy i niesparowany elektron, wykazujące dużą aktywność chemiczną, znajdujące się w naszym organizmie  np. na skutek palenia tytoniu, działania promieniowania UV, stresu, wdychania spalin ze środowiska (w tym także metali ciężkich), zażywania niektórych leków, nieprawidłowej diety. Wolne rodniki dążą do przyłączenia lub oddania owego elektronu, efektem czego utleniają związek, z którym mają kontakt. Do związków, które łatwo ulegają tej reakcji należą głównie związki posiadające w cząsteczkach wiązania podwójne, tj. białka (kolagen, elastyna), DNA, lipidy oraz NNKT,  a także polisacharydy. Wolne rodniki powodują zmiany w budowie błon komórkowych oraz zaburzenia reakcji metabolicznych, uszkadzając kod genetyczny prowadzą do powstawania nowotworów, zaburzają także czynności narządów wewnętrznych. W organizmie człowieka wytwarzany jest glutation, który chroni komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników, jednak jego ilość z wiekiem ulega zmniejszeniu, przez co tak ważne jest dostarczanie organizmowi antyoksydantów, zarówno drogą pokarmową jak i poprzez stosowanie przeciwutleniaczy w kosmetykach do pielęgnacji skóry.

W obrębie naskórka w wyniku starzenia się organizmu dochodzi do:
-zaniku oraz spłaszczenia warstwy żywej naskórka i zmniejszenia liczby podziałów komórkowych, a tym samym wydłużenia procesu keratynizacji
-ścieńczenia naskórka wynikającego z atrofii warstwy kolczystej i ziarnistej
-przerostu warstwy rogowej i luźnego ułożenia komórek (korneocytów)
-wygładzenia falistej granicy skórno-naskórkowej, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń metabolizmu komórek
-spadku liczby melanocytów i ich nierównomiernego rozłożenia uwidaczniającego się w postaci przebarwień
-spadku liczby komórek Langerhansa i zwiększonej wrażliwości na czynniki pochodzenia środowiskowego
-spadku liczby ceramidów skórnych związanych z płaszczem lipidowym skóry
- upośledzenia syntezy Naturalnego Czynnika Nawilżającego 

-upośledzenie syntezy witaminy D3 działającej przeciwkrzywiczo.

W obrębie skóry właściwej dochodzi do zmian morfologicznych w postaci:
-spłaszczenia brodawek skórnych w warstwie brodawkowej (patrz: granica skórno-naskórkowa) oraz zanik elementów stałych
- zjawiska o nazwie elastoza, czyli obecność grubych, włóknistych elementów w warstwie siateczkowej
-zmian zanikowych dotyczących gruczołów łojowych i potowych
-naczyń włosowatych o szerszym świetle, pojawieniu się teleangiektazji
-spadku aktywności fibroblastów
-enzymatycznego niszczenia włókien kolagenowych 
-zmian dotyczących substancji międzykomórkowej, w efekcie czego następuje spadek uwodnienia skóry

W obrębie tkanki podskórnej dochodzi do:
-zanik lub przerost tkanki tłuszczowej. 

2 komentarze:

 1. bardzo znajome pojęcie , chyba przewija się przez cały 1 rok kosmetologii ;D
  Też studiuję kosmetologie i robie technika ;)
  pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko przez 1 rok ;) Właściwie to elementarna wiedza, zarówno na techniku jak i na studiach. Ja na szczęście oba mam już za sobą :) Powodzenia w nauce :)

   Usuń

Podziel się swoją opinią :)