Nowotwory skóry

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym rakiem skóry o dużej tendencji do wznowy, który rozwija się z warstwy podstawnej naskórka (stratum basale) lub z zewnętrznej pochewki mieszka włosowego. Ten typ nowotworu wykazuje miejscową złośliwość, dając przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, nie przerzutując jednak do odległych narządów. Nowotwór ten rozwija się w wolnym tempie, często na podłożu stanów przedrakowych (rogowacenie słoneczne, skóra pergaminowa, uszkodzenia porentgenowskie oraz rogowacenie białe). Rozwojowi tego typu raka sprzyja: 
-wiek powyżej 40 r.ż. 
-fototyp I i II
-płeć męska
-przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV. 
Rak podstawnokomórkowy występuje pod postacią wyniosłego bądź płaskiego guzka z bliznowaceniem w części centralnej, z niezapalnym wałem na obwodzie o odcieniu perłowatym, głównie w obrębie skóry twarzy ( nigdy nie umiejscawia się na błonach śluzowych).  Tego typu zmiana ma tendencję do owrzodzeń (może drążyć mięśnie oraz kości) i tym przypadku nosi nazwę raka wrzodziejącego. Cechą charakterystyczną tego nowotworu jest łatwość krwawienia ze zmiany, nawet przy delikatnym zadrapaniu. 
Leczenie raka podstawnokomórkowego polega na:
-chirurgii
-rentgenoterapii
-chemioterapii
-krioterapii
-doogniskowym podawaniu leków hamujących rozwój nowotworu. 

Rak kolczystokomórkowy jest to zmiana nowotworowa wywodząca się z komórek warstwy kolczystej naskórka (stratum spinosum). Ten typ raka umiejscawiająca się na pograniczu błony śluzowej i skóry, a także zewnętrznych narządów płciowych. Jest on dużo bardziej złośliwy niż rak podstawnokomórkowy. Rak kolczystokomórkowy często nacieka okoliczne tkanki, daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Czynnikiem, który przyśpiesza powstawanie zmian tego typu jest mechaniczne drażnienie, obecność blizn pooparzeniowych oraz potoczniowych.  Rak kolczystokomórkowy najczęściej jednak powstaje w wyniku rogowacenia białego, rogu skórnego, przewlekłych stanów zapalnych i owrzodzeń. Ten typ nowotworu koreluje zazwyczaj z zakażeniem onkogennym wirusem z grupy HPV. 
Rak kolczystokomórkowy przybiera często postać brodawkującą (nadmierne nawarstwienia rogowe), o przerosłej, szorstkiej lub wrzodziejącej powierzchni z naciekiem podstawy.  
žLeczenie polega na:
-chirurgii
-krioterapii
-laseroterapii
-radioterapii
-chemioterapii. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)