Wpływ promieniowania UV na skórę (Fotostarzenie)

Promieniowanie ultrafioletowe jest to promieniowanie elektromagnetyczne magnetyczne będące jednym z zakresów światła słonecznego:
a) UVA 320-400 nm
b) UVB 290-320 nm
c) UVC 200-290 nm

Promieniowania UV A oraz UV B mają szczególny wpływ na naszą skórę działając kancerogennie, gdy zaś promieniowanie UV C w naturalnych warunkach jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, tym samym nie docierając do skóry człowieka. Oddziaływanie promieniowania słonecznego na skórę zależy od takich czynników jak:
-natężenie i długość fali
-położenie geograficzne
-wysokość nad poziomem morza
-wilgotność
-wiatr
-temperatura
-pora dnia.

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi. Ten typ promieniowania przenika przez szkła okienne, a zatem jego działanie na skórę występuje nieprzerwanie, niezależnie od pory roku. UVA przenika do skóry właściwej (dermis/derma), uszkadzając włókna skóry w wyniku tworzenia się wolnych rodników (fotostarzenie). Efektem zaburzeń w budowie włókien kolagenowych i elastynowych jest pojawienie się zmarszczek oraz spadek elastyczności skóry. UVA powoduje również zaburzenia pigmentacji skóry pod postacią intensywnych i trwałych przebarwień, odczyny fototoksyczne oraz fotoalergiczne, przerost gruczołów łojowych oraz powstawanie brodawek łojotokowych. W dermatologii UVA wykorzystuje się w tzw. fotochemioterapii.

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Ten typ promieniowania nie przenika przez szkła okienne, jednak penetruje przez szkło kwarcowe oraz wodę. UVB przenika do warstwy podstawnej naskórka (stratum basale) i powoduje powstawanie rumienia oraz oparzeń słonecznych. Duże znaczenie ma również fakt, iż UVB powoduje występowanie zjawiska zwanego immunosupresją- czyli osłabienia bądź zahamowania odpowiedzi immunologicznej wraz ze spadkiem ilości leukocytów we krwi, wywołanej spadkiem liczby Komórek Langerhansa. Na skutek tych zaburzeń zwiększa się ryzyko występowania nowotworów skóry, a także skłonność do infekcji skóry, takich jak opryszczka, czy też infekcji o podłożu bakteryjnym.

Rumień fotochemiczny jest to reakcja na działanie promieniowania UVB (rzadko UVA) pierwotnie występująca pod postacią zaczerwienienia skóry, nasilającego się po 12-24 godzinach od momentu ekspozycji na Słońce. W wyniku uszkodzenia komórek warstwy kolczystej (stratum spinosum) dochodzi do denaturacji białek oraz uwolnienia histaminy. Histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wywołanie przekrwienia skóry, co skutkuje czerwonawym zabarwieniem oparzonej promieniowaniem skóry a także występowaniem pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Zaburzenie procesu keratynizacji wpływa na pogrubienie naskórka oraz nadmierne złuszczanie skóry.

Promieniowanie UVC stosowane jest w celach sanitarnych, gdyż wykazuje działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Bezpośrednie działanie na skórę wywołuje silny rumień, a także uszkadza rogówkę oka.Czytaj także: stany przedrakowe oraz Nowotwory skóry.

1 komentarz:

  1. Witam, mam pytanie, czy mogę iść na solarium, jeżeli mam cerę trądzikową i ogólnie na blizny itd. używam maści benzacne, głównie używam jej na plecach ?

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią :)