Najczęstsze dolegliwości oczu i ich profilaktyka

Nużeniec to niewielkich rozmiarów roztocz, należący do grupy pasożytów bytujących na ludzkiej skórze, żywiący się komórkami nabłonka mieszka włosowego oraz lipidami skóry, w tym także łojem wytwarzanym przez gruczoły łojowe skóry. Najczęściej spotykanym u człowieka gatunkiem jest Demodex folliculorum, czyli nużeniec ludzki, bytujący  w mieszkach włosowych brwi i rzęs oraz skórze twarzy, jednak w obrębie gruczołów powiekowych występować także może mniejszy gatunek nużeńca- Demodex brevis. Nużeńce mogą pełnić funkcję wektora mikroorganizmów, co oznacza, iż często przenoszą grzyby chorobotwórcze, wirusy a także bakterie. Nosicielem tegoż pasożyta mogą być zarówno osoby młode, jak i starsze, niezależnie od rasy i płci. Wysoką podatnością na zakażenia obarczone są osoby z obniżoną odpornością organizmu, w tym  z AIDS, białaczką, a także przy długotrwałym leczeniu kortykosteroidami oraz immunosupresantami. Nużeńce przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a także z zakażonymi przedmiotami higieny osobistej, w tym ręcznikami, poduszkami, jak również poprzez akcesoria i kosmetyki do makijażu.
Do objawów zakażenia nużeńcem w obrębie skóry oczu należy świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie brzegów powiek, powstawanie strupów w miejscu wzrostu rzęsy oraz zaburzenia ostrości widzenia. Przewlekłe zakażenie tym pasożytem może prowadzić do zespołu suchego oka, gradówek, jęczmieni, zapalenia i zniekształceń brzegów powiek.

Pieczenie i zaczerwienienie oczu spowodowane jest wieloma czynnikami, zarówno endogennymi, jak i egzogennymi, w tym urazem mechanicznym gałki ocznej, chorobami zapalnymi rogówki bądź spojówki, wylewem podspojówkowym a także chorobami powiek. Dolegliwość ta objawia się najczęściej poprzez poszerzenie i przekrwienie naczyń krwionośnych spojówki, nierzadko ze stanem zapalnym, co widoczne jest w postaci zaczerwienienia, łzawienia, nadwrażliwości na światło słoneczne i bólu oka. W celu złagodzenia tej dolegliwości ulgę przynoszą ciepłe kompresy z wyciągu z aloesu, rumianku, kopru włoskiego, czy świetlika lekarskiego, jednak leczenie powinno odbywać się po wykonaniu specjalistycznych badań okulistycznych, które wykluczą ewentualny stan zapalny. 

Profilaktyka zdrowotna polega na prawidłowej pielęgnacji skóry, stosowaniu preparatów dedykowanych skórze w obrębie oczu, wykluczeniu czynników mogących podrażniać delikatną skórę powiek, dokładnym czyszczeniu wszystkich akcesoriów, które mają kontakt ze skórą, unikaniu pocierania oczu dłońmi, w przypadku stosowania soczewek kontaktowych- używanie ich zgodnie z przeznaczeniem i terminem ważności.


Demoxoft Płyn (100ml) oraz Chusteczki (20szt.) do specjalistycznej pielęgnacji i oczyszczania podrażnionej skóry powiek są to preparaty stworzone z myślą o specjalistycznej higienie powiek, szczególnie podrażnionej, z przewlekłym stanem zapalnym. Wśród składników aktywnych w preparatach znajdziemy Poloxamer 188, Fucocert, aloes, D-Panthenol, kwas hialuronowy, Olive 300. Preparaty te nie zawierają alkoholu ani parabenów, a zatem są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego oka. Poloxamer 188 jest to składnik oczyszczający skórę powiek z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także wydzieliny gruczołów powiekowych. Fucocert oraz aloes mają z kolei za zadanie łagodzenie objawów podrażnienia skóry. Zaś połączenie D-panthenolu, kwasu hialuronowego oraz Olive 300 zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry powiek, a także sprzyja procesom regeneracyjnym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią :)